VÍCEMISTRYNĚ SVĚTA 15.09.2024 Aeroklub Plzeň Bory
České reprezentantky stříbrné na MISTROSTVÍ SVĚTA 2024
ČESKÉ PARAŠUTISTKY VÍCEMISTRYNĚMI SVĚTA
Aeroklub Plzeň Bory je významnou součástí Aeroklubu České republiky a představuje největší základnu pro reprezentační tým žen a juniorek ČR v klasických disciplínách sportovního parašutismu. I z tohoto důvodu bylo Aeroklubem České republiky na letišti v Plzni Líních v roce 2020 ustanoveno Středisko talentované mládeže právě pro sportovní parašutismus, které zároveň poskytuje servis a zázemí sportovní přípravě právě reprezentačnímu týmu žen. Historické úspěchy ženské parašutistické reprezentace České republiky v posledních letech jsou tedy i obrovským úspěchem plzeňského aeroklubu.
Po několikaleté pauze stála děvčata reprezentující Českou republiku ve sportovním parašutismu opět na stupních vítězů Mistrovství Evropy v roce 2023 v italské Raveně, a to rovnou na stupni nejvyšším. Tento úspěch nepřišel náhodně, vděčíme za něj obrovskému úsilí a nasazení reprezentantek spolu se zkušeným trenérským vedením Čestmíra Zítky. Skutečnost, že patří k nejlepším potvrdily sportovkyně na finálovém mítingu SKYDIVE WORLD CUP 2023 v Dubaji, odkud opět přivezly zlaté medaile.
Do sportovní sezóny 2024 tedy vstupovaly naše reprezentantky s úkolem obhájit pozice světové parašutistické špičky. Trenér Čestmír Zítka neměnil pro letošní rok úspěšnou sestavu ve složení Lenka Buršová, Daniela Macichová, Blanka Vojtková, Michaela Mynářová a Andrea Novotná. Rozšířený reprezentační tým ještě doplňují Andrea Funková spolu s juniorskou částí reprezentace Kateřinou Hladíkovou a Barborou Kořínkovou.
Vrcholné soutěže klasických parašutistických disciplín se standardně organizují v pětičlenných týmech, rozšířený tým však, vzhledem k počtu závodů, možnému zranění či indispozici tvoří výše uvedený výčet sportovkyň. Po individuální přípravě během zimní části sezóny se děvčata setkala na prvním kompletním soustředění ihned, jak počasí umožnilo dlouhodobější letový program, na počátku dubna, následovaly sportovní přípravy a soustředění zhruba ve čtrnáctidenních cyklech. Součástí přípravy byly i přípravné závody Českého a Moravského poháru.
Top sportovní podniky klasických disciplín sportovního parašutismu na mezinárodní scéně tvoří série závodů SKYDIVE WORLD CUP, zpravidla šest až sedm podniků, a pak Mistrovství světa či Evropy (ty se víceméně pravidelně po roce střídají). Znamená to, že již začátkem června čekal na naše reprezentantky první závod ve francouzském Cahors, kde se na 6. místě jednotlivkyň umístila Blanka Vojtková. Následoval závod ve slovinském Bledu, zde se již zdařilo umístění na stupních vítězů v klasifikaci týmů, děvčata přivezla bronz a Blanka Vojtková se v individuálním hodnocení dělila o 4.místo s reprezentantkou USA. Závod v České republice, jihočeských Strakonicích, přinesl dívkám 2. místo v družstvech a 5. místo v soutěži jednotlivkyň pro plzeňskou Danku Macichovou. Následoval závod v Bellunu (ITA), kde se podařilo vybojovat opět 2.místo v družstvech a 5. příčku pro Míšu Mynářovou v individuálním hodnocení. 23.-25.8.2024 se uskutečnil rakouský podnik série světového poháru, který již naznačil vrcholnou formu českých parašutistek. V rakouském Thalgau skončily naše děvčata na první příčce v družstvech a přivezly zlaté a stříbrné kovy za první dvě místa v individuálním hodnocení, první Daniela Macichová, druhá Blanka Vojtková.
Naladění formy Čestmír Zítka pro své svěřenkyně opět skutečně mistrovsky načasoval na interval konání vrcholu sezony, 38. MISTROVSTVÍ SVĚTA FAI, ve dnech 31.8.-7.9.2024. Po napínavém klání a osmi soutěžních kolech se české reprezentantky stávají vícemistryněmi světa v hodnocení družstev za čínskými vojenskými profesionálkami a před třetím týmem švýcarských reprezentantek.