Sportovní sezóna 2020 23.09.2020 Aeroklub Plzeň Bory

Sportovní sezóna 2020

Shrnutí "covid" sezóny 2020, Český pohár v parašutismu 2020

Sportovní sezóna PARA 2020, Český pohár v parašutismu 2020
Jako všechny sportovní disciplíny, tak i sportovní parašutismus negativně poznamenal COVID 19 a s ním související omezení, zejména v březnu až květnu 2020. Parašutisté tedy vstupovali do sezóny s minimální nebo vůbec žádnou přípravou, květen 2020 byl navíc ve znamení rušení či překládání termínů, rušení zahraničních soutěží, světového poháru i mistrovství světa... tedy tak trochu chaos přetvářející kalendář, termíny, prostě vše.
První kolo Českého poháru mělo proběhnout u příležitosti oslav 50.výročí osvobození 3.-.5.5.2020 v Plzni. Oslavy byly zrušeny a termín přeložen na srpen 2020.
Tedy zahájení a skutečně první kolo vedlo závodníky na jihočeský Hosín, kde ve dnech 29.-31.5.2020 proběhla všechna kola soutěže a byly rozděleny první body Českého poháru 2020.
Následující podnik, tj. závod v České Lípě, tedy Českolipský pohár, 20.-21.6.2020, měl zpropadenou smůlu na počasí a tak organizátoři na základě předpovědí (které se opravdu potvrdily) byli nuceni soutěž v předvečer zahájení zrušit.
Třetí soutěží v řadě byl pak již tradiční Jindřichohradecký pohár, 15.-16.8.2020. Perfektně připraven, těšící se snad nejvyšší popularitě u závodníků. První den soutěže pravda počasí nepřálo, naděle však vše více než vynahradila. Jirkovi Dvořákovi a týmu Aeroklubu Jindřichův Hradec patří velký dík za tradici, vytrvalost a noblesu, se kterou je možné závody v parašutismu také zrealizovat... Závodníci získali další body do průběžného hodnocení a přesouvali se na zápd Čech, tedy do Plzně.
Náhradní termín Plzeňského poháru nebo také Cup of Freedom navazoval na čtyřdenní soustředění přesnosti přistání Čechy a byl situován do sportovního areálu ŠKODALAND PARK. Počaí opět ukázalo první den méně příznivou tvář. Soutěž byla přerušena pro silný vítr po seskoku dvou družstev, aby následující den začala od nového začátku na letišti Plzeň Líně. Padesát závodníků stihlo i díky seskokům prováděným z vrtulníku provést čtyři kola soutěže a mohly tak být připsány další body Českého poháru.
Poslední soutěží byl Memorial Josefa Ebra pořádaný Aeroklubem Hořovice 12.-13.9.2020. Po ranní mlze se ukázalo pozdně letní slunce a soutěž končila po celém svém programu již v sobotu odpoledne. Večer pak násedovalo spolu s vyhlášením výsledků Memoriálu Josefa Ebra i slavnostní vyhlášení celkového pořadí Českého poháru 2020. Nejúspěšnějšími parašutisty série Českého poháru v parašutismu 2020 se stali Daniela Macichová (Aeroklub Plzeň), Petr Maršák (Aeroklub České Budějovice) a Libor Jiroušek (Dukla Prostějov).

Uznání a poděkování na závěr patří obětavému sboru rozhodčích a organizátorům Českého poháru často v jedné osobě pod vedením Luďka Dopiráta.

Tak někdy příště, třeba v sezóně 2021!