Cup of Freedom Pilsen / Plzeňský pohár 2021 13.05.2021 Aeroklub Plzeň Bory

Cup of Freedom Pilsen / Plzeňský pohár 2021

Úvodní podnik série Českého poháru v parašutismu Aeroklubu České republiky

CUP OF FREEDOM PILSEN 2021 / PLZEŇSKÝ POHÁR 2021

Na počátku května se již pravidelně otevírá cyklus závodů v parašutismu Aeroklubu ČR Český pohár klasických disciplín. Úvodním podnikem série je CUP OF FREEDOM PILSEN/ PLZEŇSKÝ POHÁR, který se koná u příležitosti oslav osvobození Plzně a souvisejících Slavností svobody. V letošním roce termín připadl na 7.-9.5.2021.

Původní plán počítal s doprovodným programem a širokou účastí návštěvníků Slavností v místě konání akce, kterým je letiště Plzeň Líně. Bohužel covidová situace realizaci tohoto záměru zastavila již v samém začátku a úsilí organizátorů bylo zaměřeno na možnost realizovat byť jen vlastní sportovní soutěž. Tato snaha se nakonec zdařila a za přísných podmínek Ministerstva zdravotnictví závod proběhl. Divákům či potenciálním návštěvníkům byla nabídnuta varianta on-line přenosu, živých vstupů prostřednictvím Youtube, facebooku, aj.

To však poněkud předbíháme. Vlastní závod navazoval na tréninkový kemp sportovní disciplíny parašutismu, přesnosti přistání. Sportovci z Čech a dalších zemí se zde měli připravovat na sportovní sezónu pod vedením mistra světa Čestmíra Zítky spolu s reprezentačním týmem profesionálních sportovců ASO Dukla Prostějov. Počasí však bylo jiného názoru a celý tréninkový program pěti pracovních dnů musel být zrušen či spíše přesunut na jiný termín.

Naštěstí nad vlastním CUP OF FREEDOM 2021 se počasí slitovalo, sobotní, sice chladné, ráno 8.5.2021 přivítalo 12 čtyřčlenných družstev sluníčkem, které během dopoledne začalo i hřát. Došlo i na vítr kolem 6 m/s, termiku a další specifika parašutistického sportu. Účast na závodech byla covidem samozřejmě silně poznamenána. Z četných, pravidelných zahraničních závodníků (ročníku 2020 se účastnila necelá třicítka závodníků z Německa, Polska, Rakouska, Nizozemí, Litvy a Austrálie) přijeli pouze borci z Německa a Rakouska.

Populární výsadková „Andula“ plzeňského aeroklubu odlétala lety pro všech 392 (včetně opakovacích seskoků) závodních seskoků. Atmosféra mezi závodníky byla více než fantastická a sportovní výkony super, zejména když vezmeme v úvahu minimální nebo žádnou možnost tréninku v předchozích devíti měsících. Kompletní program osmi soutěžních kol tedy byl naplněn a v neděli odpoledne přišlo na řadu vyhlášení výsledků a dekorování nejúspěšnějších sportovců. Toho se ujal pan Josef Zíbar, matador západočeského parašutismu a autor několika zábavných publikací z prostředí tohoto sportu.


RESULTSFotogalerie